Hisarcıklıoğlu’nun Başarı Prensibleri

Bir: Mutlaka hayal edin. İnsanın en özgür olduğu yer, hayal dünyası. Hayalinizin önüne set koymayın. Büyük düşünün. Hayali olmayanın kanatları yoktur. Hayalini kurabiliyorsanız ona ulaşabilirsiniz. Her şeyin hayalle başladığını bilmeniz gerekir. Bugün insanlığın sahip olduğu her şey, dünün hayali idi.

İki: Hayalinizi mutlaka bir hedefle birleştirin. Eğer, hayalinizi hedefle birleştirmiyorsanız kimse size yardım edemez. Hangi limana gideceğini bilmeyen bir yelkenliye hiçbir rüzgar fayda etmez. Önce ateş edip sonra nişan alan insan konumuna düşmemeniz için hedefinizin net olması gerek.

Üç: Hayalini kurduğunuz, hedefini belirlediğiniz şey ancak çalışma ile belli olup ete kemiğe bürünerek ortaya çıkacak. "Başarı"nın "çalışma"dan önce geldiği tek yer var o da sözlük.

Babam, dil öğrenmem için beni ilkokul birinci sınıfta Ankara’da yatılı okula verdi. Yaz tatilinin gelmesini iple çektim. Tatil gelip büyük bir hevesle Kayseri’ye döndüm. Babam sabah yanıma geldi ve “Haydi kalk dükkana gideceğiz. Orada çalışacaksın” dedi. Benim bütün hayallerim suya düştü. Okul başladığında arkadaşlarım gittikleri yerleri, yaptıkları tatilleri anlatıyordu. Ben ise dükkanda geçirdiğim günleri hatırlıyordum. Yıllarca hep bunu yaptım. Şimdi bana verdiği disiplinden dolayı rahmetli babama dua ediyorum.

Dört: Eskiler, “işten artmaz dişten artar” derlerdi. Bunun anlamını ben geç fark ettim. Oysa işin özü çok açık ve net. Kazandığından daha fazla harcıyor isen ne kazandığın hiç önemli değil. Her zaman hazırdan yiyorsun demek. Kazanılanın bir kısmını tasarruf edip yatırıma çevirmek gerek.

Beş: İşin hilesi dürüstlüktür. Hiçbir ortamda dürüstlükten vazgeçmememiz gerek. Bu prensip size o gün kaybettirebilir ama orta ve uzun vadede mutlaka kazanan siz olacaksınız. En büyük hilenin bütün hileleri terk etmek olduğunu unutmamalısınız.

Altı: Önce kontrol sonra itimat. Yaptığın işte başarı istiyorsan, birlikte çalıştığın insanların kontrol edildiklerini bilmeleri gerekir. İşin kontrolünü yapamıyorsan, o iş bir süre sonra senin olmaktan çıkar.

Yedi: İşte kesinlikle idare olmaz. Bir iş olması gerektiği gibi yapılmalı. İşi savsaklayan kim olursa olsun onu idare etmemeli. İşin hakkını vermeyen çok sevdiğiniz kişiyse ve onu idare etmek istiyorsanız iş dışındaki hayatında ona müsamaha gösterebilirsin ama işte asla bunu yapmamalısın.

Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Bunlar benim kişisel anayasam” diyor. Türkiye’nin ancak girişimcilerle ayağa kalkabileceğini söylüyor. İkinci Dünya Savaşından sonra yerle bir olan Japonya ve Almanya’nın hızla yeniden ayağa kalkmasının tek sebebinin sahip olduğu girişimcilik ruhu olduğuna dikkat çekiyor.

Reklam