Skip to main content

Allah'a çağıran, iyi işler yapan ve ben Allah'a teslim olmuş müslümanlardanım diyenden daha güzel sözlü kim vardır. (Fussilet 33)

Kullanıcı girişi

Gezinti

Kimler yeni

  • sabahat tuncer
  • carmenpanzeri
  • ruzimahşer
  • celikderma
  • zeki18

Bu dünyaya çıplak geldik, çıplak gideceğiz. ( Cervantes)

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 users ve 1 ziyaretçi çevrimiçi.

KURAN-I KERİM’İN KİTAP HALİNE GETİRİLMESİ

December 9, 2010 tarafından ihy

Kuran, Hz. Ebubekir zamanında kitap haline getirildi. Kuran sayfaları deri parçaları ve eşyaların üzerine yazılıydı. Peygamberimize gelen vahiyler ceylan derilerine, tahta, kemik, hurma yaprağı, ve ince beyaz taşlara yazılıyor, çok sıkı bir şekilde korunuyordu.

Ayrıca bütün kuran hafızlar tarafından ezberleniyordu. Yalancı peygamberlerle yapılan savaşlarda pek çok hafızın şehid olması üzerine, Hz. Ömer, Kuran sayfalarının toplatılıp Kuran haline getirilmesini teklif etti.
Hz. Ebubekir, Kuran ayetlerinin kitap haline getirilmesi görevini Zeyd bin Sabit’e verdi.Zeyd bin sabit’in başkanlığında kurulan komisyon, bütün yazılı ayetleri büyükbir titizlik ve incelikle toplattı. Kuran ayetleri komisyon üyeleri, şahitler ve hafızlar tarafından incelenerek peygamberimizin hafızlara ezberlettiği sıraya göre ayetler sıralaranarak kitap haline getirildi. En ufak bir hataya yer vermemek için kitap haline getirilen kuran , Hz. Osman tarafından bütün sahabilere okundu. Peygamberimize gelen aynısı olduğu, eksikliğin , fazlalığın ya da herhangi bir yanlışlığın olmadığı onaylandıktan sonra Hz. Ebubekir’e teslim edildi. Böylece Kuran bugüne kadar hiçbir kelime değişmeden geldi.

Aktif Medya