Sağlıklı Beslenme Kılavuzu DENEMESİ

Vücudumuzun bütün besinlerin içerdiği vitamin, mineral, protein vs. gıdalara ihtiyacı vardır. Esas olan bütün yiyecek çeşitlerinden az da olsa belli zaman dilimlerinde alınmasıdır. Beslenmedeki yiyecek çeşidinin az olması ihtiyaç duyulan bazı vitamin, mineral gibi gıdaların alınamamasına veya az alınmasına sebep olup bu da ilerleyen dönemlerde değişik sağlık sorunları doğurmaktadır. “Sağlığımız için gıdaları mevsiminde yemeliyiz.”

Beslenmedeki temel yiyecekler : Et (kırmızı, beyaz), süt, yumurta, peynir, zeytin, yoğurt, bal ve balık olarak ifade edilebilir. Bunların yanında taze mevsim sebze ve meyve çeşitleri de günlük alınması gereken besinlerdir. Haftanın her günü bir sebze çeşidi sade veya etli yemeklerle alınabilir.
* Fındık, ceviz başta olmak üzere badem, fıstık, kestane gibi kuruyemişler az da olsa mutlaka düzenli tüketilmesi gereken besinlerdendir. Özellikle fındık ve ceviz vücuda çok faydalı kuvvetli besinler olarak hiç ihmal edilmemelidir.
* Reçel yerine bal ve iyi pekmez tercih edilmesi daha iyidir.
* Soğan, sarımsak, limon bağışıklığı artırır. Özellikle yeşil yapraklılardan yapılan salatalar her gün tüketilmelidir.
* Baharat çeşitlerinin de faydaları olduğu için yemek pişirmede lezzet unsuru da olmak üzere kullanılmalıdır.

* Beslenmede ideal, sebze ağırlıklı, ölçülü ve yağsız et yemekleri, bol yeşillikli düzenli yeme ve aşırı yememektir.
* Ayrıca yağ, tuz, şeker, un gıdaları özellikle belli bir yaştan sonra az alınmalıdır. Çünkü yağ, şeker, tuz ve un(şişmanlığa sebep olması) kalp-damar-tansiyon hastalıklarına sebep olmaktadır.
* Kızartmalarda ölçülü olmak gerekir. Suda pişirme, az yağlı yemekler en sağlıklısıdır. Kısık ateşte, yavaş pişirilmeli; sebzeler az, etler çok pişirilmelidir.

* Gelişme çağındaki çocuklar hariç doymuş yağ alımını azaltmak için süt ürünlerinin az yağlı olanlarını tercih edilmelidir.
* Margarin tamamen zararlı olup ne doğrudan ne başka yiyeceklerin yapımında kullanılmamalıdır.

* Fazla kahveden ve siyah çaydan uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara doğrudan bağışıklık sistemini zayıflatıp kansere sbebiyet verdiği için hiç kullanmayın.
* Salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinde nitrit ve nitrat bulunduğu için uzak durulmalıdır.

* Her etin değeri ve bir o kadar da riski yüksektir. Kırmızı et kalp ve damar sistemimize iyi gelmez. Protein ihtiyacı, baklagillerden ve balık etinden fazlasıyla temin edilebilir. Hayvansal yağlar az tüketilmelidir. (yüksek kolesterol)

* Meyve ve tatlı yemekten en az 1-2 saat sonra yenmeli. Yemek, yavaş yenmeli ve çok çiğnenmelidir.
* Un ve şekere dayalı(üç beyazdan ikisi) baklava gibi tatlılara göre süt tatlıları daha sağlıklıdır.

* Kalsiyum demirin emilimini yavaşlattığı için pekmez ve ıspanak – süt ürünleriyle alınmaz.
* Çay yemekle birlikte alınmamalı çay da demiri bağlıyor emilimini engelliyor.
* Süt ile et kesinlikle beraber yenilmemelidir.

* Özellikle dikkat edilecek yiyecekler:
Patates(aşırıya kaçılmadan), zeytin yağı, bütün mevsiminde meyveler
Maydanoz, dereotu, kırmızı turp, beyaz lahana, brokoli, enginar(özellikle karaciğer için çok faydalı)
Ceviz, fındık, kuru kayısı ve üzüm, badem, antep fıstığı,
Siyah çay yerine yeşil çay, Tarçın,ısırganotu, zencefil, sarı kantaron, kekik

Kuran-ı Kerim’de de adı geçen mucizevi gıdalar : Bal, zeytin ve yağı, incir, sarımsak

* Kalp, damar, mide rahatsızlıklarında dikkat edilecek esas unsur az ama sık yemektir. İki öğün tıkabasa yemek yerine 4-5 öğün ama tam doymadan yemek gereklidir. Zaten bütün hastalıkların temelinde çok yemek, tıkabasa yemek, az çeşitli(tek tip) beslenme vardır. Yağ ve şeker alımının sınırlandırılması (özellikle hayvansal yağlar) çok önemlidir.
* Günlük sade bol su tüketimi de önemlidir. Başka sıvılar tam olarak suyun yerini tutamaz. Ayrıca maden suları da çeşitli mineraller bakımından zengin olduğu için ara ara tüketilmesi faydalı olur.
* Ayrıca yanık seviyesine varan pişirmeler, meyve ve sebzelerin dışındaki zirai ilaçların iyi yıkanmaması kansere yol açan temel unsurlardır.
* Hastalıkların diğer bir ortak sebebi de hareketsiz yaşamdır. İşi gereği günde fazla hareket edemeyenlerin yürüyüş, tenis, basket, futbol gibi spor faaliyetleri yapmaları faydalıdır.
* Stres de pek çok hastalığı tetiklediği için ideal beslenme yanında stresten de uzak olmaya çalışmalıdır. Bunda kadere iman, tevekkül büyük kolaylık sağlar.
Hadiste ifade edildiği gibi yemeye tam acıkmadan başlamamalı ve tam doymadan kalkmalıdır.

Ayağını sıcak tut, başını serin
Kendine bir iş tut, düşünme derin derin

* İnternetten derlenmiştir.

Reklam