filistin

warning: Creating default object from empty value in /home/islamisi/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

İhvan-ı Muslimin

İkinci dünya savaşı sonunda İhvan-ı Muslimin Teşkilatı artık neredeyse devlet içinde devlet durumuna gelir. Mısır ın her yanı teşkilatın okulları, camileri ve ticaret kurumlarıyla dolar. Çıkardıkları gazete ve dergiler tiraj üsteni tiraj yapar. Sadece Mısır değil başka ülkelerin gençleri de akın akın Hasan el-Benna nın çağrısına icabet ederler. Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin, Fas ve Tunus da şubeler açılır.
Hasan el-Benna kendisinden önceki Cemaleddin Efgani nin siyasi misyonunu devam ettirir. İngiliz emperyalizmine cihad ilan eder. İngilizlerin Suveyş kanalından çekilmelerini ister. 1948 de İsrail in kurulmasıyla birlikte Filistin e gönüllü İhvan birlikleri gönderir. Ancak Filistin macerası hüsranla sonuçlanır, çünkü hükümetle işbirliği halinde gönderilen birliklere hükümet bozuk ve işe yaramaz silahlar vermiştir.
İhvan-i Muslimin Teşkilatı çok değil yirmi yıl içinde Mısır yönetimini tehdik eder hale gelir. Hukümet İsrail Devleti nin resmen kurulduğu 1948 de Hasan el-Benna nın İhvan-ı Muslimin hareketini yasadışı ilan eder. Yüzlerce İhvan mensubu tutuklanarak, mallarına el konulur, sürek avı başlatılır. İki ay geçmeden 12 Şubat 1949 da Hasan el-Benna uğradığı süikast sonucu 43 yaşında olduğu halde şehid edilir...

ARAP'IN EŞEĞİ - Tercüme: Prof. Hayri Kırbaşoğlu حمير العرب

  Arap esekMohamed Abbas Orabi

دخل حمار مزرعة رجل  
Adamın birisinin tarlasına bir eşek girer          

وبدأ يأكل من زرعه الذي تعب في حرثه وبذره وسقيه؟
Sürüp ekip sulamak için ter döktüğü tarladaki ekinleri yemeye başlar

كيف يُـخرج الحمار؟؟
Şimdi bu eşeği nasıl çıkarsın  adam?

Bir yardım görevlisinin gözüyle Gazze Trajedisi

filistinBir yardım görevlisinin gözüyle Görüntü gönderen tarafından kaldırıldı.
Merkezi Britanya'da bulunan Evrensel İslami Yardım (IRW) adlı kuruluşta çalışan Hatem, Gazze'de yaşadıklarının güncesini tuttu.
27 ARALIK
Cumartesi günü saat 11.30 civarındaki korkunç patlamaları duyduğumda bir arkadaşımı ziyaretten dönüyordum. Eve doğru hızla ilerlerken, Gazze'nin polis merkezinin tahrip olmuş olduğunu gördüm.

Bankayı batırıp 400 milyar doları İsrail'e kaçırmışlar! - İbrahim Karagül

ibrahim KaragülYüzyılın en büyük krizi, tarihin kaydetmediği oranda bir yolsuzluğa dönüşüyor. İnsanlığın yüzyıldır karşılaştığı en büyük ekonomik krizle yolsuzluk birbirinden ayrılması güç iki gerçek haline geldi. Krizin mimarları artık ülkelerin hazinelerini hortumlamaya başladı. Finansal sistemi çöküşten kurtarmak için insanlık tarihinin en büyük mali operasyonu kriz tacirleri ve sistemi çökertenler için yepyeni bir kazanç kapısı açıyor. Mali operasyon için harcanan miktarın büyüklüğünü düşününce, yolsuzluğun boyutunun da nerelere ulaşabileceği takdir edilebilir.

Önce 23 yaşındaki Filistinli Moh'd Saleh'i tutukluyorlar

Önce 23 yaşındaki Filistinli Moh'd Saleh'i tutukluyorlar, Şu anda bunda yanlış bir şey yok gibi

 

israil1.jpg

Reklam

İçeriği paylaş